На 9 май православната църква отбелязва пренасянето на мощите на св. Николай Мирликийски чудотворец от балканските земи в италианския град Бари. Народът нарича този празник Летен Никулден или Летни св. Никола.

Празникът се отбелязва още от 1087 година. На този ден не трябва да се работи, за да не се разгневи светецът и да накаже хората с природни бедствия. Жените не трябва да шият, защото с иглата ще избодат очите на св. Никола.

В някои региони празникът се нарича още Сухи Св. Никола и се прави молебен за дъжд. Богомолците носят икони и водени от свещеника обхождат нивите с песни. Прави се водосвет на свещени дървета, на извори и кладенци. Накрая в селото се прави курбан за Св. Никола.

На Летен Никулден, както и на други пролетни празници, се изпълнява и друг старинен ритуал за дъжд – Пеперуда. Момите избират едно малко момиченце, което трябва да е сираче, и го наричат „пеперуда”. Хората вярват, че с молбите и плача си сирачето ще трогне небесата и те ще изпратят дъжд.

Днес, 9 май 2016 г., храмът „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ в смолянския квартал "Устово" ще отбележи своята 180-годишнина с Божествена Света литургия.